2015/08/29

Tydzień patronatów

W dzisiejszym poście przyjrzymy się fundacjom założonym przez członków rodzin panujących.


Fundacja Księcia Liechtensteinu






Fundacja Księcia Liechtensteinu wspiera ok. 19 600 hektarów terenów rolnych i leśnych, a także winarnie i różne agencjach nieruchomości w Austrii. Poza tym Fundacja prowadzi firmy, które są aktywne w dziedzinie rolnictwa, leśnictwa i produkcji energii w Austrii i za granicą.

Celem Fundacji jest ochrona zrównoważonego zarządzania jej majątkiem na zasadach ekonomicznych, ekologicznych i etycznych. Jej aktywność skupia się na długoterminowym rozwoju przedsiębiorstw.
Firmy Fundacji Księcia Liechtensteinu uważają siebie za pionierów, którzy poszukują i podążają nowymi ścieźkami różnych sektorów.



Fundusz Króla Abdullaha II na Rozwój
 


Fundusz Króla Abdullaha II na Rozwój (KAFD) powstała przez przyjęcie dekretu królewskiego z 2001r. Jest to organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie jordańskiego społeczeństwa poprzez rozwój człowieka i infrastruktury. KAFD pracuje na dalszy rozwój kluczowych sektorów w Jordanii i porawia standard życia we wszystkich segmentach jordańskiego społeczeństwa. Ukierunkowuje jednostki, sektory publiczne i prywatne oraz organizacje humanitarne.




Fundacja Królowej Rani





To, czego potrzebuje arabski świat dzisiaj, to rewolucja edukacyjna; potrzebujemy fundamentalnej zmiany, która wypełni ambicję każdego rodzica o zapewnieniu swojemu dziecku wartościową edukację- Jej Królewska Mość Królowa Rania Al Abdullah, 2013.

Fundacja Królowej Rani (QRF) ma na celu poprawę możliwości edukacyjnych dzieci i młodzieży w Jordanii, aby zostały one wyposażone w wiedzę, umiejętności i wartości, które pozwolą im przodować w szybko zmieniającym się i coraz bardziej konkurencyjnym świecie. Ma to na celu przekraczanie granic edukacyjnych w Jordanii oraz jej rejonach, wewnątrz i poza klasą oraz ułatwianie transformacji w jakości edukacji i wyników nauczania.

Jedną z głównych funkcji QRF jest wspieranie ustalonych programów Jej Królewskiej Mości Królowej Rani Al Abdullah, które rozwiązują szereg problemów edukacyjnych, począwszy od odbudowywania szkół, poprzez uczenie się przez zabawę, trenowanie nauczycieli i ich nagradzanie, stosowanie technologii informatycznej w edukacji, wspieranie sierot, rozwój społeczeństwa i budowanie świadomości zdrowotnej. Jednym z ostatnich takich programów jest Edraak, panarabska inicjatywa oferująca arabskiej młodzieży uczenie się online. Został uruchomiony w 2014r.




 Fundacja Mohammeda VI na rzecz Ochrony Środowiska


Fundacja Mohammeda VI na rzecz Ochrony Środowiska (FM6E) powstała w 2001r. i jest zarządzana przez radę prezesów, na której czele stoi JKW Księżniczka Lalla Hasna. Członkami rady są podmioty publiczne i prywatne. Przewodnictwo nad całą załogą sprawuje od czerwca 2001r. Jego Królewska Mość Król Mohammed VI.

Jako że zachowanie środowiska jest teraz uważane za siłę napędową rozwoju wszystkich krajów na świecie, jest to również ważne dla Maroka, aby prawdziwe źródła naturalnych zasobów, które zwiększają atrakcyjność sektora turystycznego, głównego filaru gospodarki narodowej.
FM6E zainicjowała proces na rzecz świadomości i dzielenia się odpowiedzialnością związaną z potencjalnymi interesariuszami do zmiany pod hasłem Wszystko dla Środowiska.
To powoduje budowę trzech filarów:
  • Wspólne zobowiązanie
  • Strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju
  • Edukacja młodzieży
One mają na celu:
  • Zaangażowanie interesariuszy (organizacji pozarządowych, sponsorów, społeczności, rządów)
  • Stworzenie ruchu mobilizującego społeczeństwo na wszystkich poziomach
  • Podtrzymywanie wszystkich zainicjowanych działań w dłuższej perspektywie czasowej




 Fundacja Lalli Salmy



Stowarzyszenie Lalli Salmy Przeciwko Rakowi zostało założone w 2005r. Obecnie stowarzyszenie to nosi nazwę "Fundacja Lalli Salmy- Zapobieganie i Leczenie Nowotworów". W ciągu niespełna trzech lat od jej założenia Fundacja podjęła wysiłek, aby zwiększyć publiczną świadomość na temat raka w całym Maroku, uruchomiła ambitną kampanię, zorganizowała pierwszy narodowy rejestr nowotworów oraz nawiązała współpracę z szeregiem partnerów międzynarodowych w walce z tą chorobą. Zainspirowana wizją i przodownictwem Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Lalli Salmy, organizacja pozarządowa już poczyniła znaczne postępy jeśli chodzi o poprawę jakości opieki nad marokańskimi pacjentami i zapewnienie im dostępu do najwyższego standardu leczenia ich choroby.
Aktulanie trwają projekty dotyczące wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy, a Fundacja nadzoruje program kontroli tytoniu wraz z Ministerstwem Zdrowia. W 2006r. Fundacja stała się częścią Unii na rzecz Międzynarodowej Kontroli Nowotworów (UICC).


14 komentarzy :

  1. Bardzo fajny post, podoba mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ktoś to napisał ten post miejscami ma problem z jęz. polskim i ortografią. Przed "i" nigdy nie ma przecinka!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja napisałam ten post, a błąd został już przeze mnie poprawiony. Tłumaczyłam opis Fundacji z ich oryginalnych anglojęzycznych stron i zdarzyło mi się dosłownie umieścić przecinek tam, gdzie w naszym języku by go nie było.
      Pragnę jednak zauważyć, że jest to błąd interpunkcyjny, a nie ortograficzny- pomiędzy nimi jest zasadnicza różnica. Poza tym przed "i" jak najbardziej dajemy przecinek w TRZECH przypadkach. Proponuję zajrzeć na tę stronę i nie pisać więcej takich głupot :): http://www.ekorekta24.pl/aktualnosci-jezykowe/6-interpunkcja/157-przed-ril-nie-stawia-sie-przecinka-czyli-mity-polskiej-interpunkcji

      Usuń
    2. Interpunkcyjny czy nie nie tylko Twoich postach się zdarzają a moje uwagi to nie głupoty :) To akurat nie były przypadki, do których link podałaś więc tym bardziej strzelasz kulą w płot.
      Mnie bardziej chodzi o błędy stylistyczne, bo tekst nie brzmiał miejscami po polsku.
      Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Pisząc o głupotach nie miałam na myśli Twoich uwag, tylko stwierdzenia, że przed "i" nigdy nie stawia się przecinka. Dlaczego ten przecinek tam był napisałam w pierwszym zdaniu i link, który podesłałam nie miał z tym nic wspólnego. Tekst jest przetłumaczony w całości z języka angielskiego- tak jest napisane na oficjalnych stronach i tłumacząc nie miałam zamiaru zmieniać tego co napisali ludzie, którzy znają się na działaniach i celach tych organizacji.

      Usuń
    4. Nie chodzi o to, że masz coś zmieniać jeśli chodzi o cele i działania, ale o fakt, że skoro już tłumaczycie to warto spojrzeć na stronę stylistyczną zdania, bo często nie sposób dane słowo angielskie wpasuje się w dokładnym tłumaczeniu w zdanie. A tak wychodzi często "nie po polsku".

      Usuń
  3. http://www.pudelek.pl/artykul/82984/krolowa_jordanii_rania_z_ksiezniczka_iman_w_paryzu_zdjecia/

    OdpowiedzUsuń
  4. beda na tym blogu stylizacje miesiaca? jutro ostatni dzien sierpnia oraz urodziny krolowej ranii :):)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy będzie dziś podsumowanie tygodnia?

    OdpowiedzUsuń
  6. będzie podsumowanie tygodnia?

    OdpowiedzUsuń

Ronnie "zbuntek"